Puanlar.net Hoşgeldiniz, 17 Ekim 2018

Derslerde Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Derslerde Başarılı Olmanın 10 Altın Kuralı

Bildiğiniz üzere günümüz şartlarında hayatımızı güzelce geçirebilmemiz için ya okul derslerinde başarılı olmamız gerekiyor ya da çok zengin olmamız. Etrafınızda çok çalışan fakat yaptığı çalışmanın karşılığını alamayan birçok kişi var değil mi? İşte bu arkadaşlarımızın emeklerinin karşılığını alamamalarının sebebi, yanlış çalışmalarıdır. Yanlış çalışma size hem emek hem de zaman kaybettirir. Bende bu yazımda sizlere nasıl çalışmanız gerektiğini anlatacağım.

YAPMANIZ GEREKENLER:

Dersi derste dinleyin. Hocanız ders anlatırken tek odak noktanız hocanız olsun. Eğer “Ya ben evde çalışırım bu konuyu.” Diye düşünürseniz hata yaparsınız. Çünkü böyle düşünen çoğu kişi eve gittiği zaman ya o konuyu çalışmıyor ya da çalışıyor fakat anlamadığı yerler oluyor. Eğer derste öğrenci hocayı ders anlatırken dinleseydi bu anlamadığı noktaları ders esnasında hocasına sorup kafasındaki soru işaretlerini kaldırabilirdi.

Uyku düzeni. Bu madde size saçma gelse de aslında çok önemli. Eğer düzenli bir uyku hayatınız yoksa ders çalışmayabilirsiniz. Çünkü az uyku olduğunuz zaman kafanız yeni bilgileri daha zor alır ve paragraf tarzı anlam soruları çözdüğünüz zaman soruyu 1 kerede anlamayabilirsiniz ve bu da zaman kaybına yol açar.

Defter tutun. Her ders için ayrı ve düzenli bir defteriniz olsun. Renkli kalemler kullanın. Satır arası boşluklar bırakın. Önemli, yazılıda çıkabilecek konuların başına yıldız koyun. Böylece yazılı öncesi defterinizi alırsınız ve sadece yıldız koyduğunuz başlıklara çalışırsınız. Bu da size zaman kazandırır.

Düzenli çalışın. Hangi öğrenciye düzenli çalışın desek kafalarında her gün 4-5 saat çalışmak geliyor. Hâlbuki benim kast etmek istediğim şey bu değil. Her gün düzenlice çalışın ve böyle çalışın; okuldan eve geldiğiniz zaman yemeğinizi yiyene kadar dinlenin. Yemekten 30-45 dakika sonra da başlayın çalışmaya. Çalışmanıza ilk olarak o gün derste işlediğiniz her şeyi tekrar edin. Bunun için derste not tuttuğunuz defterlerinizi kullanabilirsiniz. Bu günlük tekrar ortalama 1-1.5 saatinizi alacaktır. Tekrardan sonra da bir program çıkartırsınız ve bu programda her gün 2 ders çalışırsınız. Ve tekrardan sonra da her derse 1 saat çalıştıktan sonra o gün kendinizden hiç ödün vermeden 3 saat çalışmış olursunuz.

Bu uzun öğrencilik hayatınızda başarılar dileklerimizle…

Üniversite Taban Puanları İçin Tıkla Tüm Bölümler ve Yorumlar

4 Yıllık ( Lisans ) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya Tıklayın

 2 Yıllık (Ön Lisans) Bölümlere Göre Üniversitelerin Taban Puanları İçin Buraya TıklayınBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

  1. ismail dedi ki:

    Tam aradığım makale.bilgileriniz için çok teşekkür ederim.umarım böyle yazılar yayınlamaya devam edersiniz

Yorum Yaz