Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Çocuğa Uygun Ceza Vermek

Çocuğa Uygun Ceza Vermek

Eğitimde en çok tartışılan konulardan birisi öğrencinin cezalandırılması meselesidir. Olaya hümanist bakan eğitimciler eğitimde cezanın uygulanmaması gerektiğini savunur. Hümanistçiler cezanın olumsuz psikolojik etkiler bırakacağını düşünür. Ceza aslında eğitimin temel unsurlarından birisi olması gerekir. Bir okulda ödül ve ceza mekanizması devreden kalktığı zaman o okulda davranış eğitimi bitmiş demektir.

 

Ceza ve ödül davranış şekillenmesinde çok etkilidir. Bir öğrenci bir arkadaşına zarar verdiği zaman cezalandırılacağını bilmesi gerekir. Günlük hayatta kanun ve yasalar davranışlarımızı şekillendirir. Bugün birçok insan suç işlemiyorsa hapse girme korkusundandır. Bugün cezalar sonucu hapis cezasını kaldırsanız ülkede ciddi bir suç işleme olayları görülür.

 

Olumlu davranış ödüllendirilip olumsuz davranış mutlaka cezalandırılmalıdır. O zaman öğrencileri olumlu davranış yapmaya teşvik etmiş, olumsuz davranıştan kaçınmaya zorlamış olursunuz. Bugün okullarda yaşanan disiplin sorunlarının kökeninde ödül ve ceza ikilisinin iyi işlemediği görülmektedir.

 

Çalışmayan öğrencinin okul geçmesi, disiplin sorunlarını yumuşak bir tavırda çözülmek istenmesi, en ufak sorunda öğretmenin karşısına velinin dikilmesi, öğretmenlerin bol keseden not vermesi, devamsızlık yapan öğrencinin de geçmesi eğitim sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Eğitimde acıma ve merhamet duyguları ağır basan eğitimciler genelde davranış eğitimi konusunda yetersiz kalkmaktadır.

 

Ödül sadece olumlu davranış sergileyenlere verilmelidir. O zaman ödülün bir anlamı olur. Her öğrencinin sık sık ödüllendirilmesi sonucu ödülün önemi ortadan kalkabilir. Basit ve zararsız olumsuz her davranışın cezalandırılması öğrencide psikolojik tahribat yaratabilir. Öğrencinin özgür doğasına ödülleriniz zarar verebilir. Öğrenci kendini baskı altında hissedebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz