Puanlar.net Hoşgeldiniz, 19 Ekim 2018

Ankara’nın Kültür Yaşantısı

Ankara’nın Kültür Yaşantısı

Tarih boyu birçok uygarlığın uğrak noktalarından olan ANKARA birçok kültürü de içinde barındırmaktadır. Gelenek görenekler kırsal kesimde daha çok yaşatılmakla birlikte, kuşaklar arası aktarım da sağlanmaktadır.

Özellikle Dikmen, Gazi Osman Paşa ve Çankaya’daki Osmanlıdan kalma mimari değerler günümüz estetiğiyle birleşip yeni stillere önderlik etmektedir. Ankara Kalesindeki konak ve evler hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Camiler mescitler, hanlar hamamlar da kültürel dokuyu oluşturan unsurlar arasındadır. Roma imparatorluğuna da ev sahipliği yapmış olan ANKARA ‘da Augustus tapınağı, Roma hamamı, Tulianüs sütunu gibi pers ve roma kalıntıları bulunur. Gordion antik kenti de önemli kültürel kalıntılarındandır.

Kurtuluş savaşı müzesi, Etnografya Müzesi, Anıtkabir tarihin kokusunu almak isteyen turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi kültürünün  yanında, müzik kültürü,gelenek görenekleriyle de ANKARA önem taşımaktadır. Müzik kültürü de bir başkadır ‘’ Ankara’nın bağları da büklüm büklüm yolları ‘’ derken bile bir mutluluk kaplar Ankara insanını. . İklimi sert insanı mert olan Ankaralıların Seymenleri de meşhurdur. Çıktılar mı meydana ortalık şenleniverir bir anda. Yemeklerden de Ankara tavayı koydular mı sofraya demeyin Ankara insanının keyfine.


Kızılay Meydanı, Kuğulu Park ve Gençlik Parkı yoğun ilgi gören, kalabalık mekanlardandır. İnsanlar yaz günlerinin sıcağını buralarda atarlar. Sanatsal etkinliklerin de sık sık yapıldığı, kültürel festivallerin düzenlendiği ANKARA havasıyla, suyuyla kültürel dokusuyla, barındırdığı tarihle nadide şehirlerdendir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz