Puanlar.net Hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Aday memurluktan asli memurluğa geçiş nasıl olur ?

Aday memurluktan asli memurluğa geçiş nasıl olur ?

Değerli memur adayları bu yazımızda aday memurlukta asli memurluğa geçiş ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Soru: Aday memurluktan asli memurluğa geçiş için kanuni süre ne kadardır ?

Cevap: 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 54 üncü maddesinin 2 ikinci fıkrasında yer alan “Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” hüküm uyarınca aday devlet memurluk süresi 1 yıldan az 2 yıldan çok olamaz.Ayrıca aday memurlar bu hüküm gereği  başka kurumlara nakli mümkün değildir.

Soru : Aday memurlukta ne tür eğitimler verilmektedir.Bu eğitimler ne kadar sürmektedir.

Cevap :  657 sayılı Devlet memuru kanunun 55. maddesinde aday devlet memurlarının ne tür eğitimlere tabi tutulacağı belirlenmiştir. Bu eğitimler;

1. Temel Eğitim (En az 10 gün en fazla 2 ay olabilmektedir.)
2.Hazırlayıcı Eğitim (1 aydan az 3 aydan çok olamaz)
3. Staj  (2 aydan az olmamak üzere adaylık süresi içerisinde tamamlanır)

Soru: Eğitimden başarısız olanlar asli memurluğa geçebilir mi ?

Cevap: Aday memurlar bu eğitimlerin (Temel Eğitim, Hazırlayıcı Eğitim, Staj) tamamına katılmak  başarılı olmak zorundadır.Başarılı olamayan adaylar 657 sayılı Kanunun 56. maddesi gereğince görevlerine son verilir.

Soru: Aday memur adaylık süresi içerisinde askere gidebilir mi ?

Cevap:  İlgili yönetmeliğin 23.maddesinde   “Aday memurların askerlik hizmeti ile ilgili hususlar, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35 nci maddesi (E) ve (F) fıkraları göz önünde bulundurularak kurumlarınca belirlenir.Aday memurların adaylık süresi içinde silah altına alınmaları durumunda tamamlanamayan eğitimleri terhislerinden sonra müracaatlarını takip eden durumlarına uygun ilk eğitim grubuna dahil edilerek tamamlattırılır.” hükmü yer alır.
Anlaşılacağı üzere aday memurlar askere gidebilirler ve askerlik hizmetini tamamladıktan sonra eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Soru: Asil memurluğa geçiş için hangi şartları taşımak gerekir ?

1.  En az 1 yıl aday memurluk yapmak
2. Aday memurluk süresince tüm eğitimlerden başarılı olmak
3. Olumlu sicil notu almak

Ek Bilgi :  Adaylık eğitimlerinde başarılı olan aday memurlar 657 sayılı Kanunun 58.  maddesinde  “Adaylık devresi içinde eğitimde başarılı olan ve olumlu sicil alan adaylar sicil amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile onay tarihinden geçerli olmak üzere asli memurluğa atanırlar. Asli memurluğa geçme tarihi adaylık süresinin sonunu geçemez.”  belirtildiği gibi aday memurlar asil memurluğa geçişini tamamlarlar

Ek Bilgi : Aday memur iken sağlık sebebi hariç 657 sayılı DMK’nın 56. ve 57. madde hükümleri uyarınca görevlerine son verilenler ve 3 yıl boyunca devlet memurluğuna atanamazlar hükmü yer almaktadır.


Sınav Kaygıları ve Rehberlik Bölümü için TIKLAYIN!

2018 YKS Konuları ve Soru Dağılımı için Tıklayın!

YENİ - 4 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

YENİ - 2 Yıllık Bölümlerin Başarı Sıralamaları ve Puanları GÜNCELLENDİ. Tıkla!

2018 YKS-AYT-TYT Puan ve Sıralama Hesaplama
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Taban Puanları için tıklayınız.