2019 YKS Sonuçları Açıklandı

2019 YKS Sonuçları Açıklandı
16.07.2019
0
A+
A-

Milyonlarca adayın beklediği YKS sonuçları açıklandı. 18 Temmuzda açıklanması beklenen sonucun ÖSYM tarafından 1 günce açıklanması heyecanı daha da arttırdı.

2019 YKS sonucunuzu öğrenmek için TIKLAYINIZ

Sırada tercihler var. Tercih süresi bu sene daha kısa tutuldu. YKS tercihleri 23 Temmuz Salı günü başlayacak üniversite tercih süreci 29 Temmuz Pazartesi günü sona erecektir.

Eğer 2 yıllık bölümleri tercih etmek istiyorsanız TYT puanınıza, 4 yıllık her hangi bir bölüm tercih etmek istiyorsanız AYT puanınıza göre tercihlerinizi oluşturabilirsiniz.

Tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını,2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yüksek öğretim programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezi yerleştirmede bir yüksek öğretim programına yerleştirilen adaylar,ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede;ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.

Ek yerleştirme tercih ücreti 20,00 TL olacaktır.Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.