2019 2020 KYK burs başvuruları başladı! E devlet KYK burs başvurusu


Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından twitter adresinde yayınlanan bilgilere göre kyk burs/kredi başvuruları başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumumun paylaşımını aşağıda bulabilirsiniz.

“Sevgili gençler, burs/kredi başvuruları başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak yüksek öğreniminiz boyunca yanınızda olmaya devam edeceğiz. Başvurularınızı Dijital Türkiye (e-Devlet) üzerinden yapabilirsiniz. Son gün 21 Ekim!”

KYK burs başvurularının başlamasının ardından nasıl başvuracağını bilmeyen öğrenciler internet üzerinden araştırmaya başladı. KYK burs başvuruları; Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden ya da e – Devlet üzerinden dijital olarak yapılabiliyor. E-devlet kullanıcı adı ve şifresine sahip olan bireyler sırasıyla  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu bölümüne gelerek başvurularını kolayca gerçekleştirebilirler.

KREDİ VE YURTLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KYK BURS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

E-DEVLET KYK BURS BAŞVURU EKRANINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK?

Yapılan açıklamada KYK burs başvurularının 21 Ekim Pazartesi günü sona ereceği duyuruldu.

[affiliate_news id=”33352″]

KREDİ VE BURS BAŞVURULARI AYRI OLARAK MI YAPILIYOR?

Geri ödemeli kredi ya da karşılıksız burs almak isteyen öğrenciler iki başvurunun ayrı olarak mı yoksa aynı yerden mi yapıldığını öğrenmek istiyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılan burs başvuruları aynı yerden yapılıyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra belirli öğrencilere geri ödemesiz burs çıkıyor, diğer öğrencilere ise kredi çıkıyor. Öğrenciler kişisel tercihlerine göre geri ödemeli krediyi alıyor ya da istemezlerse almayabiliyorlar.

KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için belirlenen burs ücreti lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alacak ancak 2020 yılı için burs ücretlerinde artış yapılması bekleniliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. rahime dedi ki:

  ben acik ogretimde okuyorum burs alabilir miyim

  1. editor dedi ki:

   Merhaba;
   Açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrencilerine KYK tarafından burs/kredi verilmemektedir. Ama öncelikli öğrenciler KYK’dan burs alabilirler. Durumlarında herhangi bir öncelik söz konusu değil ise (öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.) KYK tarafından burs/kredi ödemesi yapılmamaktadır.

   Şehit çocukları,
   Gazi çocukları,
   Sosyal Güvenlik Kurumundan; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri ve çocukları ile vazife malulü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları,
   Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler,
   Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
   Lise ve dengi öğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
   Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
   Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar,
   “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
   İlk yüze giren öğrenciler
   öncelikli olarak burs almaktadırlar.

Yorum Yaz