Puanlar.net Hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

2017-DGS değerlendirme raporu yayınlandı

2017-DGS değerlendirme raporu yayınlandı

ÖSYM ülkemizde ölçme, seçme ve yerleştirme yapan köklü bir kurum olup yıllar içerisinde yapmış olduğu sınavların hem çeşitliliği hem de sayısı artmıştır. Son yıllarda elektronik sınav hizmeti
vermeye de başlamış olup İstanbul, Ankara ve İzmir’deki e-Sınav merkezlerinde bu hizmeti sürdürmektedir.

Başlangıçta sadece yükseköğretim kurumlarına geçişte ölçme, seçme ve yerleştirme yapmak üzere kurulan kurumumuz yıllar içerisinde sınav hizmetleri arasına YDS, DGS, ALES, TUS,
DUS, EUS, YDUS, KPSS gibi çok farklı sınavları dâhil etmiştir. Sınav hizmeti bununla kalmamış yine diğer kurumlarımızın talepleri doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sayıştay ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na da kurum sınav hizmeti verir duruma gelmiştir.
2016 yılında ÖSYM 47 sınav yapmış olup bu sınavlara 14 milyonun üzerinde aday başvurmuştur.

2016 yılında en büyük katılım KPSS ortaöğretim sınavında gerçekleşmiş olup bu sınava 3,5 milyon aday katılmıştır. 2017 yılında ise 39 sınav yapılmış ve bu sınavlara 8,3 milyon aday başvurmuştur.

2017 yılında yapılan sınavlara ise tek oturumda en büyük katılım YGS sınavında gerçekleşmiş, bu sınava 2,1 milyon aday katılmıştır. Dünyadaki benzer sınav merkezleri yaptıkları sınavlarla ilgili analizler ve raporlar yayınlamasına rağmen ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlara yönelik analiz ve raporları yayınlamadığı görülmektedir.
Bu durumu önemli bir eksiklik olarak görmekteyiz. Bu analiz ve değerlendirmeler sınavlara yönelik bulgu temelli iyileştirmelerin yapılmasına imkân vereceği gibi sınavları isteyen kurum, kuruluşlar ve politika yapıcılar için de yol gösterici olacaktır. Ayrıca bu süreci topluma hesap verebilirliğin de bir parçası olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle 2018 yılından itibaren yaptığımız sınavlara yönelik analiz ve değerlendirmeler yapıp, bu raporları ilgili kurumlara sunma ve kamuoyuna açıklama kararı aldık. İlk çalışma olarak 2017-ALES Sonbahar sınavına ait değerlendirme raporunu Şubat 2018’de yayımladık ve kamuoyu ile paylaştık. Şimdi 2017-DGS Sınavının değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Bu süreçte görüş, eleştiri ve önerileri ile raporun olgunlaşmasına önemli katkıda bulunan ÖSYM Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Çalışma Grubu Üyeleri olan
İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım
6 2017 DGS Değerlendirme Raporu ÜÇTUĞ, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram ÇETİN, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin GELBAL, Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Petek AŞKAR, ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali ERYILMAZ ve Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıtkı YILDIZ’a şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca değerlendirme raporunu hazırlayan Hande TANBERKAN SUNA, Dr. Sadri ŞENSOY, Dr. H. Eren SUNA, Emine EROĞLU ve Doç. Dr. Dilara BAKAN KALAYCIOĞLU’na emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, raporun hayırlı olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Mahmut ÖZER
ÖSYM Başkanı

2017 DGS değerlendirme raporu için Tıklayınız.

 


Bu Yazı Hakkında Görüşlerinizi Bizlerle Hemen Paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki Yorum Kutucuğunu Kullanarak yorumlarınızı hemen yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
WhatsApp
Taban Puanları için tıklayınız.