Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı

Tarih dersine veya herhangi bir derse çalışırken, kişinin kendi metotlarını uygulaması daha doğru olur. Örneğin; kişi, yazarak çalıştığında daha iyi kavrayabiliyorsa, yazarak çalışmalıdır. Okuyarak anlayabiliyorsa, okuyarak çalışmalıdır. Çalışacak kişi, kendini iyi bilmelidir. “Kaç saat çalışabilirim? Kaç dakika mola vermeliyim?, Nasıl çalışırsam sıkılırım?” gibi sorulara cevap verip; kendi kafasında ölçüp tarttıktan sonra, iyi bir çalışma programı hazırlamalıdır. Eğer kişi, daha önce hiç Tarih dersine çalışmamış ise; bazı noktalara dikkat etmelidir. Ayrıca, ders çalışırken bazı tavsiyelere uymalıdır. Bu tavsiyeler şunlardır;

1. Öncelikle, çalışılacak ortamın özelliklerine dikkat edilmelidir. Ortam, temiz tutulmalı ve ısısı ders çalışmaya uygun olmalıdır. Çok soğuk ortamda üşüyerek, çok sıcak ortamda bunalarak ders çalışılamayacağı gibi; loş bir ortamın da uyku getireceği için, loş ortamda ders çalışılamaz. Bu sebeple, ortamın ışığı düzenlenmelidir.

2. Çalışacak kişinin masası, düzenli olmalıdır. Örneğin; masanın üzerinden gereksiz kitaplar, kalemler, atıştırmalık yiyecekler yenilmiş ise yiyecek çöpleri, kaldırılmalıdır. Masanın üzerinde, yalnızca  Tarih dersine ait materyaller bulunmalıdır. Çünkü diğer nesneler dikkat dağınıklığına sebep olacaktır.

3. Odanın ve odadaki eşyaların açık renkte olması, uyanık tutabileceği için, motivasyonu arttırabilir.

4. Açlık başladığı zaman, hafif atıştırmalıklarla açlık hissi bastırılmalıdır ya da yemek molası verilmelidir.

5. Teknolojik araçlar, (telefon, tablet, bilgisayar) çalışılacak ortamdan uzak tutulmalıdır. Çünkü dikkat dağıtacaktır. Örneğin; bildirim sesleri, dikkat dağınıklığına sebebiyet verecektir.

6. Tarih dersini daha iyi anlamak için, tarihi filmler veya müzikler dinlenebilir. Çünkü filmler ve müzikler, fikir oluşumuna yardımcı olacaktır.

7. Eğer rakamsal tarih ezberlenecekse, o tarihi olaylar hakkında görsellere göz atılmalıdır. Çünkü olayın hangi dönem, çağ vs. gerçekleştiğini görmek tarihi hatırlamaya yardımcı olacaktır.

8. Rakamsal tarih ezberlemeye yardımcı olacak bir başka yöntem ise, tarihleri rakam sırasına göre sıralamak veya olayları gerçekleşme sırasına göre sıralamaktır.

9. Not alınan kâğıt, sürekli olarak gözden geçirilmelidir. Bu; sınav zamanı kişinin, kâğıdı göz önüne getirmesine ve tarihleri hatırlamasına yardımcı olacaktır. ( Denendi-onandı)

Bu tavsiyelere dikkat edilirse, tüm bu tavsiyelerin işe yaradığı zaman içerisinde görülecektir. Ama eğer kişi  Tarih dersini sevmiyorsa, çalışmak onun için çok zor olacaktır. Dersi sevmediği sürekli aklına geleceği için, çalışırken zevk almayacak ve motivasyonunu düşürecektir. Çalışamadığı için kişi, sürekli gergin olacak ve yine gergin olduğu için çalışamayacaktır. Başka bir deyişle; kısır döngüye girecektir. Ders çalışamadığı için çoğu zaman kopyaya başvuracaktır. Bu yüzdendir ki kişi, Tarih dersini sevmekle işe başlamalıdır. Ama bazı istisnalar vardır. Örneğin; sevmeyerek çalışabilen öğrenciler. Bunun sebebi ise bu öğrencilerin dersi dinlemesi ve ders çalışmayı sevmesidir. Bu yüzden kişi Tarih dersini sevmiyorsa, ders çalışmayı sevmelidir. Ve önüne iyi bir hedef koymak da, azmini artıracaktır.

Üniversitelere Göre Taban Puanlar4 Yıllık Bölümler ve Puanları2 Yıllık Bölümler ve PuanlarıKPSS Puanları ve KadrolarıÖğretmen Atama Puanları ve KadrolarıLise Taban Puanları


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.